
Na jihu Čech řádí černý kašel

Jestli jste si mysleli, že černý kašel je nemoc minulosti, tak vás teď vyvedeme z omylu. Počet nakažených lidí totiž v České republice stoupá. Jen na jihu Čech je od začátku roku hlášených už sto případů. „Proti loňskému roku, kdy to bylo 29 případů za celý rok, tak samozřejmě vidíme, že ten výskyt je zvýšený a je třeba ho brát vážně. Vidíme, že se nám onemocnění šíří v dětských kolektivech, ale i v kolektivech základních škol a také středoškoláků. Právě u nich je nejvyšší výskyt, v té věkové skupině 15 až 19 let.“ říká ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
Dětská lékařka Lucie Pechočová k tomu dodává: „Očkování je v podstatě jediná rozumná cesta, jak se před tou nemocí bránit. Protože v současné době mají některé maminky představu, že ta choroba neexistuje, ale ona neexistuje právě díky tomu, že jsou ty děti a potažmo i někteří rozumní dospělí očkovaní. Tím, jak narůstá počet neočkovaných dětí, tak se samozřejmě mezi dětskou populací zase začíná ten černý kašel objevovat, což je případ současné epidemie.“
Černý kašel je bakteriální, vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy. Nejčastěji se projevuje typickými záchvaty zajíkavého kašle, které mohou trvat i několikměsíců. „Tím, že ty děti očkované jsou, tak ty průběhy mají v podstatě lehčí. Většinou je to jenom ostřejší suchý kašel déletrvající, klidně ho můžou mít měsíc, dva.“ upřesňuje lékařka.
Očkování proti černému kašli je součástí takzvané hexavakcíny, kterou se očkují malé děti. Imunita ale postupně klesá, znovu se tak přeočkovávají mezi desátým a jedenáctým rokem. Vhodné je podle odborníků i další přeočkování v dospělosti. „Zejména pokud chtějí založit rodinu a nechtějí ohrozit svého úplně čerstvého novorozence, který vlastně v době narození očkovaný být nemůže. Co vím současné případy, tak ty opravdu končí na intenzivní péči na dětském oddělení na ventilátorech a není to nic pěkného.“ upozorňuje Pechočová.
Nejen novorozenci, ale i staří lidé a chronicky nemocní pacienti jsou nejrizikovější skupinou, kterou může černý kašel ohrozit na životě. Onemocnět ale může kdokoliv. „My samozřejmě děláme opatření v ohnisku. U každého pozitivního případu musíme odebrat anamnézu, zajistit kontakty těchto nemocných, vyšetření, dostávají lékařský dohled. STŘIH provádí se výtěry a každý pozitivní případ je zaléčený pomocí antibiotik. Takže děláme všechno proto, aby se zastavilo toto šíření.“ dodává ředitelka KHS Jihočeského kraje.
Vracející se černý kašel netrápí jen obyvatele České republiky. Například v Rakousku a Německu se v reakci na návrat této nemoci rozhodli přeočkovávat všechny dospělé.